02
lipiec
2021

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY ŁUBNIANY

 
 
Z dniem 1 marca 2021 r., na podstawie zawartej z Gminą Łubniany umowy na zarządzanie i eksploatację siecią wodną na terenie Gminy Łubniany w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego, Plada Sp. z o.o. przejęła obowiązki administrowania siecią wodno-kanalizacyjną na tym terenie.
W związku z powyższym Przedsiębiorstwo jest zobowiązane do zawarcia z dotychczasowymi Odbiorcami umów o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków na warunkach określonych w art. 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz. U. z 2020r., poz. 2028).
Pracownik Plada Sp. z o. o. dostarczy każdemu Odbiorcy dwa egzemplarze umowy o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków. Prosimy o ich podpisanie oraz zwrotne odesłanie/dostarczenie jednego egzemplarza na adres do wybranego przez Państwa oddziału Plada Sp. z o.o.:
* ul. Ozimska 17, 46-053 Chrząstowice
* ul. Opolska 88, 46-024 Łubniany.
Odbiór podpisanej umowy można także zlecić telefonicznie pracownikom Plada Sp. z o.o., pod numerem telefonu: 530 690 006, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub poprzez portal facebook: @pladawik.

Categories: Komunikaty